През есента на 2017 Илона Ангелова заедно с още трима участници от Си Ви Ес – България участва в обучение за Пермакултурен дизайн в с. Вукомерич в Хърватска. Сега дойде време за споделяне на наученото и допринасяне за практическата реализация на пермакултурната философия. В сътрудничество и уютното домакинство, осигурено от Училището за природа в село Влахи споделяме информация за тридневно среща обучение “Въведение в пермакултурния дизайн”, което ще се проведе от 17 до 20 май.
Темата е пермакултура като житейски избор и практическо прилагане, а датите от 17 до 20 май. Ще се запознаем с принципите и етиката на пермакултурата и ще наблюдаваме и/или допринесем за практическото прилагане на идеите за управление на отпадъци и на водата в ежедневието и градината, както и енергийната ефективност в къщата и на открито.
Пермакултурата е система за дизайн на пространства, общности и икономики, която основава разбиранията си за устойчив начин на живот върху принципите на природата и нейния стремеж към хармония и баланс. В естествения й пример за едновременно стабилни и възобновяващи се системи, Пермакултурата намира различни решения за голям брой от съвременните проблеми, създавайки възстановителни модели за работа заедно с природата.
Програмата включва преглед и обсъждане на принципи и етика при пермакултурата – грижа за Земята, грижа за хората и справедливо споделяне на ресурси. Ще наблюдаваме как са решени конкретни предизвикателства по отношение на вода, отпадъци и енергия в Училището за природа, без да подминаваме грешките и пропуските, допуснати във времето. Ще имаме възможност да поговорим за храната без отрови и растителната защита, която можем да приложим в градината. Практическото прилагане на някои от обсъдените теми също няма да бъде подминато.
Логистична информация и условия
Участниците сами организират пътуването си, като от Кресна до Влахи осигуряваме транспорт при предварително уговаряне. Пристигането е на17 май (четвъртък), а краят на срещата е в 13:00 часа на 20 май (неделя).
Престоят в “Училището за природа” и предварителния пазар за хранителни продукти от организаторите се споделя от всеки участник с 12 лв. на ден (общо 36 лв. за трите дни). По ваша преценка може да подкрепите развитието на Училището с дарение на място. В обмена на знания очакваме да се включат както организаторите, така и участниците. Носете си спален чувал. Тоалетните са компостни, а топлата вода се грее от слънцето, душовете са външни, а спалното помещение е споделено.
Срещата ще се проведе при минимум 5 записали се. Тъй като местата са ограничени и с цел достатъчно време за споделяне, може да посрещнем до максимум 10 участници.
Повече за срещата може да прочетете тук, а във фейсбук пространството събитието се намира тук.
Ако желаете да участвате, попълнете тази онлайн форма и в срок до 14 май.
За повече информация и въпроси:
имейл: natureschool@vlahi.org
телефон: 0888242192 (Юлия Йорданова)
Sorry, the comment form is closed at this time.