От 7 до 14 юли 2022 г. в село Емен, България се проведе обучението „Learning Lab(oratory)“. 28 участници от 9 страни (България, Северна Македония, Сърбия, Словения, Австрия, Германия, Полша, Белгия и Португалия) се събраха, за да научат повече, за това, какво представлява качественото неформално образование и как можем да го постигнем не само в присъствена, но и в дигитална среда. Обучението е част от проекта „Learning Lab(oratory): quality non-formal education in the digital world”, който се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (прочетете повече тук).
От българска страна като участници се включиха Антон Тодоров и Хинка Станимирова. Техните впечатления може да прочетете отдолу.
АНТОН
Хей, ти! Да, точно ти! Ти не ме познаваш, но нека ти се представя и ти споделя малко повече за вълнуващото приключение, през което преминах и в което се надявам някой ден да се потопиш и ти. Казвам се Антон Тодоров и съм от Република България. Бях участник в трейнинга: ”Учеща лаборатория”. Нашата страна беше домакин и съорганизатор на този трейнинг, като той се проведе в живописното българско село Емен, намиращо се недалеч от град Велико Търново в България в периода 07.07.2022г.-14.07.2022г.
Искам да ти споделя какво изживях по време на тези няколко дни, изпълнени с вълнуващи и незабравими мигове. Приключението ме срещна с много интересни и впечатляващи хора от Европа, Африка и от цял свят. Нямаш представа какво вълнение изпитва човек в момента, когато трябва ти да си човекът, чиято чест се пада да връчи сертификат за успешно завършен курс на обучение „Учеща лаборатория” на участник от Африка, макар и представител на друга държава. Но за това по-късно. По-интересното в случая е да отседнеш в Екохотел „Имението”, където бяхме настанени с участниците от моята група. В този хотел можеш да усетиш какво означава да си сред природата и да усетиш контакта с нея, както и какво е чувството сутрин да се събудиш от песните на пойната птичка, пееща на прозореца, докато първите слънчеви лъчи за деня огряват стаята ти. Участниците можеха да се потопят за разхлада в басейна на хотела, да поиграят волейбол в зелената градина в близост до ресторанта на хотел „Имението”, където можеха да поглезят сетивата си и да се насладят на множество здравословни ястия от местната и национална кухня на България. Разхождахме се из село Емен, където имахме възможността да се потопим в красотата на Еменския каньон, а освен това и да се разхладим в жегата в прохладните води на реката, както и да видим местния водопад и пещерата с прилепите. Също имахме уникалната възможност да се разходим по екопътеката, която се намира по пътя към водопада. А що се отнася до участниците и самото обучение – това е най-вълнуващата част от един трейнинг. Те могат да са от всяка държава, която ти дойде на ум. Например, участниците в нашето обучение бяхме от: България, Полша, Словения, Белгия, Австрия, Северна Македония и други. Участниците бяха с всевъзможни интереси и професии – коя от коя по-интересни. Инженери, университетски преподаватели, учители и много други. Обучителите на трейнинга също така бяха с необходимата експертиза, от която всички участници успяхме да почерпим, жадни за нови знания и умения по време на цялото обучение „Учеща лаборатория”. Обучителният процес, приятелю, засягаше различни техники за обучение в неформална среда и онлайн.
Е, това е от мен, драги приятелю! Надявам се, че те вдъхнових да откриеш своето обучение и заповядай да си видим в България!!!
ХИНКА
Опитът ми до момента е, че всяко едно обучение/събитие в международна среда е ценно само по себе си и все пак има такива, които заемат специално място в спомените и сърцето, както беше с обучението в Емен.
Откъде да започна? Може би с вълшебното място, където прекарахме 6 незабравими дни. Емен е китно селце близо до Велико Търново, което е по-известно с Еменския каньон, водопад и екопътека, които са в непосредствена близост до селото. Бяхме настанени в Екохотел Имението – парк, в който са разпръснати къщите за гости. Навсякъде си заобиколен от природа, птички, котки и котарачата, куче, светулки, катерички… Това е без да споменавам страхотните гледки от еменския каньон, който беше на 15 минути от хотела. Добавете към това басейн, тенис на маса, сауна, страхотна кухня в ресторанта и можете да си представите една доволна група. Мисля, че красотата и спокойствието, в които бяхме потопени, изиграха своята ключова роля (както и Кат от Си Ви Ес – България, която със зорко око и чувство за хумор се грижеше за всички логистични въпроси?).
Разбира се, най-много дължим на страхотните обучители, които имахме – Нат и Гошка, които неизменно бяха с нас и ни водеха умело през това седем-дневно пътешествие в света на неформалното образование – от видове учене, групова динамика и включване на уязвими групи до техники за фасилитиране и инструменти, които можем да ползваме за обучения в дигитална среда. Всичко това беше поднесено леко, интересно с помощта на разнообразни методи, които ни насочваха ту към това индивидуално да помислим върху дадена тема, ту към обсъждането й в малки и по-големи групи, и поръсено с щипка творчество и закачка в лицето на игри, театър, песни. Вдъхновяващо беше, че си тръгнахме не само със знанията и уменията, които Нат и Гошка ни предадоха, но и с богатия опит, който сподели всеки от участниците в групата.
А групата… В едно подобно обучение, групата е един от най-ценните елементи, който оформя цялостното преживяване. А нашата група беше страхотна – пъстра, цветна, с хора не само от 9 страни, но и с различни културни корени от цели 3 континента. Всеки със своята история, опит, таланти, чувство за хумор. Всеки допринесе с нещо за безкрайно зареждащото групово преживяване, през което преминахме. Нова перспектива, нови приятелства. Някои се научиха да плуват, други – да танцуват кизомба, пой или да разпознават горските билки. Имахме оперни певци и музиканти, които ни вдъхновиха с музиката си. И смея да кажа, че на всички ни беше доста трудно да се разделим последния ден на обучението, но си тръгнахме заредени с нови знания, умения и позитивни емоции и нетърпеливи да се срещнем отново.
На всеки, който разглежда обява за международно обучение, младежки обмен или доброволчески лагер, бих казала само това – да не се чуди, а да се гмурне в това приключение. Няма да остане разочарован/a.
Проектът (№2021-1-PL01-KA153-YOU-000018791) е съфинансиран от Европейския съюз.
Sorry, the comment form is closed at this time.