“Моето обучение за мултипликатори”
Атина, Април 2016
Тази история е за страхотното преживяване да участваш в обучение на SCI (Service Civil international). Току-що приключи „моето“ – за обучители на координатори на доброволчески лагери, в Атина от 11-ти до 17-ти април. Ежедневните ни сесии се проведоха в слънчевия офис на SCI Hellas, а като обучители имахме невероятните професионалисти Гошка (от Полша) и Натали (от България). Групата е от 20 участници от България, Гърция, Полша, Унгария, Италия, Испания, Белгия, Ирландия, Индия, Малайзия, Индонезия, Шри Ланка и Хонг Конг, Китай. Всички добре подбрани, напълно отдадени на каузата на доброволчеството и всички с различен произход, подход и преживявания.
Още от първия момент, когато получих невероятното посрещане от съквартирантката ми, почувствах, че това ще бъде едно по-различно преживяване. На първата вечер, когато повечето от нас бяха пристигнали, дори споделянето на лична информация и на намирането на теми за разговор се усещаше толкова лесно! На първия официален ден от обучението, разчупването на леда продължи лесно.. с изключение на малките трудности около запомнянето на това кой кой е J. В един момент осъзнах, че всъщност ние не сме на обучение. Ние сме на круиз! На круиз, който щеше да изпрати един куп хора на пътешествие в океана на знанието.
Посетихме острова на програмите за обучение и страната на тайните на тренинга. Играхме покер с ценности. Много методи за визуализация и он-лайн приложения ни минаха пред очите и много опит беше споделен. Не само от нашите преподаватели, но също така и от самата група. Не останаха много скрити тайни, всеки доброволно сподели истории и примери от собствената си практика. Това по някакъв начин ни доведе до торнадото на отношенията в групата… и се учехме на живо, на място. Бедственото положение на предизвикателни ситуации ни доведе до друго ниво, за да преминем и него успешно.
Резултатът за мен беше, че набрах увереност и в същото време смирение и уважение към причините, които могат да доведат до такива ситуации. Посещението на „вулкана на методите“ е една сесия с нашите собствени идеи и предложения. Имахме възможност сами да предложим теми и начини за работа с тях: бяха обсъдени половите стереотипи на младежките проекти, емоциите бяха проучени чрез игра, минахме и през стресовите ситуации и подходите за разрешаване. В последния ден бяхме туристи в “планината на презентационните умения”, въоръжени с нашите камери и нашата свежа и конструктивна обратна връзка за всеки един от нас, който се изправи пред предизвикателството да представи в 3 минути собствената си идея за образователна работилница. Разбира се, че няма да бъде забравен и свободния следобед за проучване на непозната земя, наречена Атина с цялата си история, с брега и морето, и уютните местни кафетерии. Някои от нас избраха да проучат и да посетят Центъра за бежанци в града или музея на Акропола.
Едно от най-хубавите неща в това обучение беше, че често се връщахме към „залива на рефлектирането“. Имахме шанса да помислим, да обобщим, да разберем в рамките на малка група от хора, какво ни се е случило през деня. И да се отпуснем добре, за да сме готови за следващия.
В началото бяхме група от непознати, събрани от цял свят, която се качи на лодка и започна едно пътуване. Всеки имаше своите собствени очаквания и страхове. По време на круиза всички ние споделихме и използвахме уменията си, придружиха ни прозрачната комуникация, отворения ум, взаимната подкрепа и положителната нагласа. В края сме кацнали, всеки един от нас в собствената си страна, но това е всъщност продължение на още по-хубаво пътешествие, в което ще използваме всички събрани средства. И чрез модерните технологии, ние ще бъдем в състояние да поддържаме връзка и да се подкрепяме взаимно, дори от разстояние, а може би и да се срещнем отново на безкрайната земя на доброволческите проекти.
Ширин Ходжева, Си Ви Ес – България
Sorry, the comment form is closed at this time.