32 младежки работници от 13 европейски страни участваха в Обучение за работа с доброволци. Тренингът беше организиран от Си Ви Ес – България, българският клон на международното движение за мир и мрежа за обмен на доброволци Service Civil International. Участниците от Австрия, България, Германия, Естония, Испания, Италия, Полша, Румъния, Северна Македония, Словакия, Турция, Унгария, Чехия пристигнаха в Пловдив на 11 ноември и си заминаха една седмица по-късно на 17 ноември обогатили своите знания и умения за работа с международни и местни доброволци.
Международното обучение е първата дейност от проект „Доброволчество от А до Я” (№2019-2-BG01-KA105-062812), което се извършва с финансовата подкрепа на програма Еразъм+ и Център за развитие на човешките ресурси.
Обучението си постави за цел да популяризира философията и ценностите на доброволчеството, което да доведе до повече и по-качествено проведени доброволчески проекти. Фокусът на програмата падна върху доброволческите възможности чрез Европейския корпус за солидарност, който функционира от края на 2016 година и досега над 30 000 млади хора са взели участие в ЕКС проекти. Акцентът също беше и върху възможностите, които програма Еразъм+ предлага за насърчаване на активност, учене и доброволчество.
Workshops
В шестте дни на обучението участниците се запознаха с ролите, права и задълженията на всички главни “актьори”, участващи в доброволческия процес. Чрез презентации и театрални представления, обсъждане в малки групи, индивидуална работа и дискусии в пленер младежките работници преминаха стъпка по стъпка през 8-степенния процес на управление на доброволци. Практическата работа беше насочена към подобряване на уменията за комуникация, трансформиране на конфликти, междукултурно общуване, мотивиране и внедряването на онлайн инструменти в работата с доброволци.
Важен елемент в провеждането на обучението беше възможността за споделяне на опит. Участниците използваха както конкретно отредено време в обучителните сесии, така и неформалните Вкусни почивки. За последните всеки един от присъстващите допринесе с любимите си вкуснотии от вкъщи. Няма как да не споделим, че вкусните почивки бяха по-колоритни и вълнуващи от обикновено.
Delicious Breaks
И тъй като Пловдив беше градът домакин на обучението, не можахме да подминем темата за Европейска столица на културата. Станислава Ташева и Ками Клифтън от Фондация Пловдив 2019, координираща провеждането на Европейската столица на културата, също бяха наши гости. Те ни представиха своята работа, като фокусът падна върху работата на Ками със стотиците доброволци на Пловдив 2019 г. Слогънът #Заедно се превърна в една от водещите теми за разговор сред участниците.
Друг гост по време на обучението беше Светла Тодорова от Mosaic Training, която ни въведе в тайните на визуалното фасилитиране за по-ефективно общуване. Събуждането на творческото у нас е също толкова важно, колкото и добрите умения за координация и менторство на доброволци. Повечето участници споделиха, че малките детайли са тези, които правят едно преживяване по-стойностно и запомнящо се.
Всички участници в обучението са активни хора, които работят за различни граждански каузи в своята страна. На 16 ноември, в Световния ден на толерантността, младежките работници избраха да се присъединят към мирното Шествие за равнопоставеност „Заедно е супер”, което се проведе в центъра на Пловдив. Организаторите на акцията бяха Лига на равнопоставеността – коалиция от организации, активисти и експерти, които работят за пълноправно участие на всички граждани в обществения живот, с фокус върху някои от най-изключените групи (роми, ЛГБТИ, хора с увреждания). Участниците категорично заявиха своета позиция за #толерантност, #уважение и #равнопоставеност независимо от етнос, цвят на кожата, пол, религия, увреждане или друг аспект на идентичността.
Обучението завърши с обобщение на съвети и насоки за по-добра работа с доброволци, както и вдъхновяващи фрази, които да бъдат представени в предстоящия семинар за управление на проекти с доброволци. Семинарът ще се проведе през април 2020 г. в България и надгражда постигнатото с това обучение, като част от проекта „Доброволчество от А до Я”. Ще включим всички събрани съвети в бележник, специално направен за координатори на доброволчески проекти.
Като Европейска столица на културата за 2019 г. Пловдив ни посрещна изключително подобаващо с есенни цветове, променливо време с много слънце, но и мъгливи утрини и тих дъждец. В свободния ни следобед имахме възможност да научим повече за историята на града с опитен екскурзовод. Всички бяха впечатлени от архитектурата на стария град и живостта на Капана, въпреки дъждовното време.
Накрая искаме да изкажем благодарности към домакините ни от Младежки център и Община Пловдив, които ни предоставиха отлични условия за работа!
Sorry, the comment form is closed at this time.