Младежкият обмен „Erasmus for All, Erasmus for Inclusion“ в с. Влахи
Какво е общото между темата за социалното включване, едно училище за природа в малко китно българско селце и международна група младежи? На пръв поглед нищо, но за 10 дена този септември тези три елемента се сляха в перфектна синергия! От 1-ви до 11-ти септември Си Ви Ес – България беше домакин на младежкия обмен „Erasmus for All, Erasmus for Inclusion“, финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Той събра в Пиринското село Влахи група от 20 момчета и момичета от България, Гърция, Румъния и Каталуния, включително и младежи в неравностойно положение, за да споделят своите идеи и опит по темата за социалното включване.
В първата част от обмена участниците имаха възможността чрез интерактивни игри, дискусии и театър да споделят какво знаят за социалното изключване, човешките права, междукултурната комуникация и разрешаването на конфликти. Особено интригуващ за младежите беше метода на ненасилствената комуникация, разработен от Маршал Розенберг.
Между тези образователни сесии, групата можеше да се наслади на спиращата дъха природа на Пирин планина, в чийто поли се намира село Влахи. Младежите научиха също и повече за екологията от трите неправителствени организации, които работят в селото в насока устойчивост и опазване на околната среда.
Във втората част на проекта, всички участници имаха шанс да приложат наученото на практика. Те се разделиха на групи в зависимост от интереса им към конкретни предпоставки водещи до социално изключване (като расизъм, вирусът HIV и др.) или към групи в риск от социално изключване (бежанци, хора със зрителни увреждания). Всяка група обсъди идеи за инициативи, които могат да се организират на локално и международно ниво с цел промотиране на социалното включване на хора в риск и елиминиране на предпоставките, които пречат на реализацията му. Групите организираха също така флаш моб акции, за да привлекат вниманието на местните в Сандански и София към тези теми.
Разбира се, имаше време и за забавления. Международните участници се научиха как да приготвят домашно направена лютеница по традиционна места рецепта и прекарваха свободното си време заедно с редица игри на открито. Кой казва, че е необходим интернет, за да се забавляваш истински?
Като заключение можем да кажем, че всички сме единодушни за едно – най-хубавото нещо от този обмен беше групата от млади хора, които за 10 дена успяха да станат близки приятели и се разделиха със сълзи на очи. Ще ни липсвате всички!
Екипът на Си Ви Ес – България
Sorry, the comment form is closed at this time.