Елица Божкова
Семинарът, в който взех участие в Румъния, “Non-Formal Tools for Immigration Youth Workers” – „Неформални методи за работещите в сферата на емиграцията“ се проведе в Casa Seciu, област Прахова, в близост до Плоещ от 24 май до 4 юни 2019. Бяхме трима участници от България, изпратени от страна на Си Ви Ес – България. Имаше представители на Германия, Гърция, Унгария, Италия, Турция, както и на страната домакин- Румъния.

Семинарът беше много добре организиран и посредством различните методи на неформалното образование като ролеви игри, дебати и пр. успяхме да преосмислим ситуацията на емигрантите и да се поставим на тяхно място. Постепенно бяхме въведени в специфичните термини, а също така направихме презентации за състоянието на емигрантите в нашите държави с цел да се запознаем по-добре с различните реалности. Освен организаторите от румънската D.G.T. беше поканена и експерта по емиграция, Родика Новак, която проведе част от семинара като ни въведе в темата и участва в повечето дейности наравно с нас. Поканени бяха и експерти от UNHCR Румъния на еднодневна сесия, която целеше да ни запознае с практически насочености и конкретни примери от тяхната работа.

Пътуването с учебна цел до две неправителствени организации в Букурещ, където видяхме как се случват нещата на практика беше според мен един от най-важните компоненти от семинара, защото можеше да се направи паралел и с работата в нашите държави по темата. Впечатли ме инициативата на първата организация, ARCA, която се опитва да помогне на емигрантите в търсенето им на работа. За целта е създадена база данни, която чрез google translator се превежда на различни езици и така чужденците имат достъп до офертите. Чрез възможността за работа, емигрантите се интегрират по-лесно и се чувстват полезни и добре приети. AIDRom помага на семейства като им предоставя настаняване за определено време и помага за по-лесната интеграция на децата в училище. Атмосферата беше изключително гостоприемна и уютна, така че да ги накара да се почувстват у дома.

Освен пътуването с учебна цел, имаше и пътуване изненада до Брашов, град в Трансилвания, основан от немци от Саксония и историята му беше в унисон с темата на семинара за емигрантите. Организаторите бяха подготвили списък с места, които представляват интерес, за да можем да опознаем града възможно най-добре. Опитахме и традиционна за мястото храна. В тази връзка също бих искала да споделя, че имахме възможността да участваме в три културни вечери по време на семинара тъй като страните участници бяха седем и така разпределени беше по-лесно да се запознаем добре с типичната храна, обичаи, история и традиционни танци на всяка държава. Casa Seciu е разположена на така наречения Маршрут на виното, сред лозя извън града, на хълм с красива гледка към Плоещ. Настаняването беше в двойни и тройни стаи със самостоятелна баня и един апартамент с две единични и две двойни стаи с обща баня. Мястото се използваше за организиране на сватби и други събития и за около 10 дни бяхме сред природата, откъснати от шума на града, като когато времето позволяваше се хранехме на вън, без да броя паузите за кафе както и барбекюто, което си организирахме в комбинация с дегустация на вино.

Последната част от семинара се състоеше в организирането на теми, според нашите интереси, които да спомогнат за подготвянето на методи за интеграцията на емигрантите. Избрахме шест теми, които развихме и изпробвахме. Измежду темите, които най-много ми допаднаха бяха тези, свързани с изкуство и с образование. Темите, които спомагаха за намиране на работа – как се пише мотивационно писмо и как да се държим на интервю за работа също бяха от значение.
Накрая, но не на последно място, бих искала да благодаря на организаторите: Раул Драган, Андрей Дайчер и Адриан Кокардан, както и на всички участници, които направиха това изживяване незабравимо!
Sorry, the comment form is closed at this time.