Всичко започна с проекта Gendered realities и поканата от страна на SCI за дейности на местно ниво по темата за равенството между половете.
Екипът от три момичета Беа от Полша, Вили и Ширин от България, които вече бяха организирали два международни доброволчески лагера за овластяване на жените в малко селце в област Луковит в България (през 2017 и 2018 г.), дръзнаха да продължат делото си и през лятото на 2019. Те продължиха смело, водени от необходимостта да се съсредоточат върху потенциала на местните млади момичета, които срещнаха през предходните години. Идеята им беше да излязат сред природата, да срещнат международни доброволци с тези момичета и да предизвикат ролите на половете, които все още са много силно присъстващи в техните собствени общности. Идеята беше одобрена и на 17 август екипът, заедно с три доброволки от Испания, Белгия и Германия се срещнаха с 4 млади момичета от района на Луковит. Те се качиха на автобуса от София до Кресна, откъдето най-популярният местен шофьор с миниван, подходящ за превоз по черния път, ги закара до село Влахи (население от 8 души).
Настаняването беше в Училището за Природа Влахи – сграда, възстановена само от естествени материали и осигуряваше голяма кухня, хубави легла, компостни тоалетни, външни душове с вода, загрята от слънчеви панели, невероятна гледка към планината и небе, пълно със звезди. Първият досег с природата вече беше наличен! Програмата беше интензивна още от първата среща, защото имаше само 7 дни, които да прекарат заедно. Екипът на координаторите имаше голям късмет, доброволките, дойдоха подготвени с предложения и материали за работилници свързани със стандартите за красота, себеуважение, как различните полове са представени и фаворитизрани в училище, медиите и на работното място. Неформалните методи на барометър, направи крачка напред, рисуване, колажи от списания и снимки от интернет доведоха до по-задълбочени дискусии и споделяне на лични истории. Това беше най-предизвикателната част за всички, защото беше необходим превод от английски на български и обратно, за да могат всички да участват и да разберат мнението на другия.
След два дни интензивни работилници беше време групата да се подготви за дивото къмпингуване. Започна с гледането на филма “Моето приключение в дивото” (Wild) и подготовката на списъка с неща, необходими за къмпинга. Тогава настъпи и момента на задачата да се намери най-доброто място за позициониране на къмпинг. По време на похода невероятните гледки на Пирин планина се показаха още по-близо и всички се почувстваха развълнувани за това, което предстои. Когато се появи идеалното място с равна земя и река наблизо, групата се върна в училището за кратка почивка и опаковане на багажа за къмпинговата част от седмицата. Бяха направени работилници за разпъване на палатка, заедно с изграждането на малка маса от дърво и камъни. Сутринта някои от момичетата споделиха, че не се чувстват много удобно да прекарат още една нощ на палатки, така че групата проведе сесия за оценка и всички споделиха дали очакванията им са изпълнени досега. Най-добрият резултат от тази дискусия е решението никога да не се отказвате след първия път, да проверите какво и как може да се подобри и поне да опитате още веднъж (на къмпинг или в житейски ситуации). Останалата част от преживяването на къмпинг е посветена на игри за подобряване на екипната работа, първа помощ при спешни случаи, запалване на огън, готвене, грижи за нуждите на другите и създаване на комфорт в дивото.
Последните два дни бяха използвани за вечер на талантите и културите, известно свободно време за разходка до близкия водопад и лични и групови размисли за оценка на цялостното преживяване. През това време мотото на доброволческия лагер е решено и то съответства на пълния опит на всеки участвал, като се имат предвид силните и слабите моменти в него.
С гордост го споделяме с вас – Поне опитах!
Тази история може да не ви звучи като обикновен доброволчески лагер, какъвто го познаваме в SCI, но трите момичета със смелост го изпълниха успешно, смесвайки различни дейности и програми, които познават. Уроците са научени, очите са отворени и стискаме палци за повече действия за равенство между половете и овластяване на жените в бъдеще!
Всичко това се случи с финансовата подкрепа на:
И съдействието на:
Sorry, the comment form is closed at this time.