Споделяме историята на Оля Генова, която се включи в обучението за младежки работници Inside Outside, което се проведе в периода 8-15 юли 2018 г.,в Латвия. Обучението е съфинансирано по програма Еразъм+: Младежки дейности.
Абонирах се за бюлетина на Си Ви Ес – България след едно мое участие в доброволчески лагер в Швейцария, за да следя новините за други подобни инициативи и обучения. Работата ми е свързана с екологично образоване на младежи от различна възраст и често се сблъсквам с проблема как да мотивирам и ангажирам младите хора към каузата за опазването на природата.
Един хубав ден пред погледа ми се „изпречи“ обучението „Inside Outside”, насочено към емоционалната и социалната интелигентност. Темата на обучението много ме заинтригува, тъй като от една страна беше непозната за мен, от друга, беше насочена не само към професионалното, но и към личностното развитие. Освен това никога не бях посещавала Латвия. Около един месец след кандидатстването получих покана да се включа в обучението, за което много се зарадвах.
И така, от 8 до 15 юли 2018 за мен започна едно истинско приключение. Първата изненада беше прекрасното място, което бяха избрали организаторите от Baltic Regional Fund. Комплексът Пудури, е разположен на 50 км от Рига в близост до река Даугава, сред прекрасна борова гора. Занятията се провеждаха на открито, в много приятна и уютна обстановка. Първото предизвикателство на обучителите – Гинта Салмина (Латвия) и Наталия Живкова (България) беше как да направят от пристигналите 30 непознати едни за друг участници, идващи от 10 различни държави – една приятелска общност. Да научиш 30 имена не е лесно. Да опознаеш 30 човека – също. Но игрите и заниманията направиха този процес толкова естествен, че в края на обучението всички се чувствахме като стари приятели.
Ако трябва да опиша самото обучение с няколко думи бих казала – вдъхновяващо, лично и разширяващо. Мисля, че то даде на всички участници знанието да разбираме себе си и другите, както и много методи и инструменти за себеусъвършенстване. Освен високият професионализъм, Гинта и Наталия бяха вложили и много ентусиазъм, енергия и любов любов при организирането на програмата.
Незабравими ще останат вечерите през които се насладихме на традиционна латвийска музика и танци, смути парти, лагерен огън с барбекю. Може би най-впечатляващата вечер за всички остана – „нестинарско“ ходене по жарава. Едно истинско лично предизвикателство за всеки от нас. Друг силен момент в обучението беше и провеждането на „ден в мълчание“ – време през което всеки от нас можеше да почувства и да усети мястото, където бяхме с всичките си сетива.
След 4 дена в Пудури заминахме за 2 дена в столицата – Рига. Тук посетихме центъра на Baltic Regional Fund и културните забележителности на града. Научихме повече и за програмата Еразъм+ и Младежката мобилност, която финансира обучението. През целия ни престой Гинта и Наталия следяха динамиката и енергията на групата и успяваха по невероятен начин да ни въвеждат в отделните теми и дейности.
Мога да кажа, че за мен това не беше „поредният“ курс, а едно преживяване, което ми даде много енергия и една нова посока на себеразбиране и развитие. Сега предстои следващата стъпка – да предам доколкото е възможно цялото това знание и опит на другите. Къде и как? Следете бюлетина на Си Ви Ес – България 🙂
Оля Генова, експерт „Връзки с обществеността и образователни програми“ към Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“
И историята в снимки 🙂
Sorry, the comment form is closed at this time.